Amnesty Freedom of Expression Award  2017 winners 

  • Winner #JeSuis - Aakash Odedra Limited - ZOO Southside

Brighton Fringe  2017 winners 

  • The Prophetic Visions of Bethany Lewis – Laura Elmes Productions – Underbelly
  • Hot Gay Time Machine – Hot Gay Time Machine – Underbelly

The Broadway Baby Bobby Award – 2017 winners 

  • The Laramie Project – The Italia Conti Ensemble – theSpace on Niddry St
  • All We Ever Wanted Was Everything – Middle Child – Roundabout @ Summerhall

Mervyn Stutter Spirit of the Fringe Award – 2017 winners 

  • Christine Bovill Paris – Christine Bovill / Salt 'n' Sauce Promotions – New Town
  • Matt Panesh - Freedom…! – Matt Panesh / PBH's Free Fringe – Banshee Labyrinth (Venue 156)
  • Descent – A Moment White Productions – Gilded Balloon at Rose Theatre (Venue 76)
  • Sleeping Trees at the Movies – Sleeping Trees – Pleasance Dome (Venue 23)
  • Jo Caulfield: Older. Wiser. Smarter. Meaner. – Jo Caulfield / The Stand Comedy Club – The Stand Comedy Club 5 & 6 (Venue 319)
  • Wereldband: Släpstick – Wereldband – Assembly George Square Theatre (Venue 8)
  • Mandy Knight - The Dark Knight

The ThreeWeeks Editors' Awards – 2017 winners 

  • The Nature Of Forgetting 
  • Rob Auton: The Hair Show
  • At A Stretch – Jordan and Skinner – Scottish Storytelling Centre
  • Pianologues (Will Pickvance) – Will Pickvance – Summerhall
  • Ian Smith: Snowflake – Bound & Gagged Comedy – Underbelly Med Quad
  • Hot Brown Honey – Briefs Factory – Assembly Roxy
  • Prom Kween
  • KNOCK KNOCK – Niv Petel – C venues – C primo
  • Barry Crimmins – Barry Crimmins / Lakin McCarthy / The Stand Comedy Club – The Stand Comedy Club
  • Edinburgh Renaissance Band – The Edinburgh Renaissance Band – artSpace@StMarks

The Herald Angel Awards – 2017 winners 

  • Archangel prize: Sigma - Gandini Juggling  - Assembly Hall
  • Adam - National Theatre of Scotland - Traverse Theatre
  • Sophie Willan - Branded - Bound & Gagged Comedy, UTC Artist Management and Contact - Pleasance Courtyard
  • Misha's Gang - Russian String Orchestra - theSpace @ Surgeons Hall
  • Atlantic - A Scottish Story - Royal Conservatoire of Scotland Assembly Hall
  • No Show - Summerhall
  • Lauren Pattison: Lady Muck - Live Nation in association with United Agents - Pleasance Courtyard
  • Lear - John Scott Dance - Dance Base
  • Old Stock: A Refugee Love Story - 2b theatre company with Aurora Nova - CanadaHub @ King's Hall in association with Summerhall
  • The Little Devil Prize: Just Like The Movies - Kingdom Theatre - Greenside @ Infirmary Street
  • The Little Devil Prize: The Gardener - Cumbernauld Theatre - Summerhall

Total Theatre Award – 2017 winners 

  • Total Theatre & Farnham Maltings Award for an Emerging Company / Artist - Five Encounters on a Site Called Craigslist
  • Total Theatre Awards for Physical / Visual Theatre - Sigma
  • Total Theatre & Jacksons Lane Award for Circus - Fauna
  • Total Theatre & The Place Award for Dance - Hope Hunt and the Ascension into Lazarus
  • Innovation, Experimentation & Playing with Form - Palmyra
  • Innovation, Experimentation & Playing with Form - salt.
  • Innovation, Experimentation & Playing with Form - Our Carnal Hearts
  • Judges Discretionary Award - Slap And Tickle

JustBe Loved Award – 2017 winners 

  • Secret Life of Humans – Pleasance Courtyard

Primary Time Child's Choice Award –  2017 winners 

  • Brave Macbeth - Captivate Theatre - Gilded Balloon at Rose Theatre

Amused Moose Comedy Award –  2017 winners 

  • Winner -  The Kagools – The Kagools and Momentum Artist Management – Just the Tonic at The Caves
  • The People's Champion Award -  Ian Smith: Snowflake – Bound & Gagged Comedy – Underbelly Med Quad
  • Outstanding Comedy Awards - Rob Kemp: The Elvis Dead – Rob Kemp Heroes / PWYW – Heroes @ Monkey Barrel​

The Barry Awards (Comedian's Choice Awards) –  2017 winners 

  • Best Show - Mat Ewins Presents Adventureman 7: The Return of Adventureman – Bemused Goose Comedy – Heroes
  • Best Performer - Rob Kemp – Rob Kemp: The Elvis Dead – Rob Kemp Heroes / PWYW – Heroes
  • Best Person - Bob Slayer – Bob Slayer: Whatever Next? – Heroes of Fringe / PWYW – Heroes

Dave's Funniest Joke of the Fringe –  2017 winners 

  • Ken Cheng - Ken Cheng: Chinese Comedian​

The Edinburgh Comedy Awards –  2017 winners 

  • Hannah Gadsby – Nanette - Hannah Gadsby - Assembly George Square Theatre
  • John Robins: The Darkness of Robins - Phil McIntyre Entertainments - Pleasance Courtyard
  • Natalie Palamides: LAID - Soho Theatre - Pleasance Courtyard

The Malcolm Hardee Award –  2017 winners 

  • The Malcolm Hardee Award for Comic Originality - Terry Alderton
  • The Malcolm Hardee Cunning Stunt Award for best publicity stunt publicising a Fringe act or show - Mark Dean Quinn
  • The Malcolm Hardee ‘Act Most Likely to Make a Million Quid’ Award - Rob Kemp

The Asian Arts Award –  2017 winners 

  • Best Production – Taha - Amer Hlehel (Palestine) – Amer Hlehel – Summerhall
  • Best Director – Sigma - Gandini Juggling (multinational cast) – Gandini Juggling – Assembly Hall
  • Best Comedy – Ongals: Babbling Comedy - The Ongals (South Korea) – The Ongals – Assembly Roxy
  • Asian Arts Awards - Founder Award (for young Chinese talent) – National Theatre of China - Luocha Land – National Theatre of China – C Venues - C

Euan's Guide Accessible Fringe Award –  2017 winners 

  • Most Accessible Small Permanent Venue - Scottish Storytelling Centre

Fringe Sustainable Practice Award –  2017 winners 

  • Towers of Eden - Outland Theatre - theSpace on the Mile​

Mental Health Fringe Award –  2017 winners 

  • Mental - Kane Power Theatre - Assembly Roxy

The Edinburgh Festival Fringe Allen Wright Award –  2017 winners 

  • Reviews Category winner – Kate Wyver
  • Features Category winner  – Arusa Qureshi

 

The Carol Tambor Award –  2017 winners 

  • The Flying Lovers of Vitebsk - Kneehigh with Bristol Old Vic - Traverse Theatre
  • Borders – Gilded Balloon and RedBeard Theatre present... – Gilded Balloon Teviot

The Eddies –  2017 winners 

  • Ordinary Days – Streetlights, People! Productions – C venues - C Royale
  • A Heart at Sea – Half a String   – Pleasance Courtyard
  • Hot Gay Time Machine – Hot Gay Productions – Underbelly Med Quad

The Infallibles Awards –  2017 winners 

  • A great fear of shallow living - In Tandem Theatre Company - ZOO Southside

The Filipa Bragança Award –  2017 winners 

  • Selina Thompson – Salt – Selina Thompson Ltd – Northern Stage @ Summerhall

The Scotsman Fringe First Award –  2017 winners 

2017 winners - week 3

  • Education, Education, Education - The Wardrobe Ensemble
  • Fag/Stag - Underbelly and The Last Great Hunt
  • Foreign Radical - Theatre Conspiracy with Aurora Nova
  • (More) Moira Monologues - Kyle / Bissett Productions
  • Old Stock: A Refugee Love Story - 2b theatre company with Aurora Nova
  • Stand By - Utter

2017 winners - week 2

  • A Super Happy Story (About Feeling Super Sad) - Silent Uproar in association with LittleMighty -  Pleasance Courtyard
  • The Shape of the Pain - China Plate, Rachel Bagshaw and Chris Thorpe - Summerhall
  • How to Act - National Theatre of Scotland - Summerhall
  • Borders by Henry Naylor Gilded Balloon and RedBeard Theatre present... - Gilded Balloon Teviot
  • £¥€$ (LIES) Big in Belgium, Theatre Royal Plymouth, Vooruit, Richard Jordan Productions - Summerhall
  • Adam - National Theatre of Scotland - Traverse Theatre

2017 winners - week 1

  • The Fall - Baxter Theatre Centre at the University of Cape Town - Assembly Hall
  • Nassim - Bush Theatre - Traverse Theatre
  • Flesh and Bone - Unpolished Theatre - Pleasance Dome
  • Letters to Morrissey - Traverse Theatre Company in association with Tron Theatre - Traverse Theatre
  • Enterprise - Americana Absurdum Productions - Assembly George Square Gardens
  • The Believers Are But Brothers - Javaad Alipoor - Northern Stage @ Summerhall

Musical Theatre Review Best Musical Award  –  2017 winners 

  • A Super Happy Story (about feeling super sad)  – Silent Uproar in association with LittleMighty – Pleasance Courtyard

The Stage Edinburgh Awards –  2017 winners 

  • All We Ever Wanted Was Everything – Middle Child – Roundabout @ Summerhall
  • Education, Education, Education – The Wardrobe Ensemble – Pleasance Dome
  • Pike St. – Barrow Street Productions – Roundabout @ Summerhall
  • Dust – Milly Thomas – Underbelly, Cowgate
  • Salt - Selina Thompson Ltd - Northern Stage @ Summerhall
  • Mouthpiece - Quote Unquote Collective / Why Not Theatre / Aurora Nova - CanadaHub @ King's Hall in association with Summerhall
  • Prom Kween – Áine Flanagan Productions in association with Underbelly Untapped – Underbelly
  • The B*easts – Monica Dolan and Something for the Weekend – Underbelly
  • The Fall – Baxter Theatre Centre at the University of Cape Town – Assembly Hall

Scottish Art Club Theatre Award –  2017 winners 

  • Adam - National Theatre of Scotland
  • Marie - Lazuli / Free Festival

Holden Street Theatre Award –  2017 winners 

  • Flesh and Bone – Unpolished Theatre – Unpolished Theatre – Pleasance Dome

The Stepladder Award –  2017 winners 

  • Me and My Bee - ThisEgg and the Pleasance - Pleasance Courtyard

NSDF Edinburgh Award –  2017 winners 

  • Commendations Acting (Individuals) - Maisie Barlow – Mine | Put The Book Down – Put the book down – Zoo Southside
  • Commendations Acting (Individuals) - Charlie Sellers –  Bare Skin On Briny Waters | Bellow Theatre – Bellow Theatre – Pleasance Courtyard
  • Commendations Acting (company) - Alan We Think You Should Get A Dog | Mad Like Roar – Mad like Roar – Pleasance Courtyard
  • Commendations Acting (company) - Me and My Bee | ThisEgg – This Egg – Pleasance Courtyard
  • Commendations Design -  Me and My Bee This Egg – This Egg – Pleasance Courtyard
  • Commendations Design - Edward Saunders – Peer Gynt - Gruffdog – Gruff dog Theatre – Zoo
  • Commendations Writing - Maureen Lennon and Tabitha Mortiboy  – Bare Skin On Briny Waters | Bellow Theatre – Bellow Theatre – Pleasance Courtyard
  • Commendations Writing - Doug Deans  – Mine | Put The Book Down – Put the book down – Zoo Southside